

1. Dżem z żurawiny na zimę.
Składniki:
1 kg żurawiny (waga po oczyszczeniu)
20 dag cukru
150 ml wody lub soku pomarańczowego (bez miąższu)
ew. kawałek świeżej strąka wanilii.
Przebrane i umyte owoce Żurawiny wrzucić do gotującej się wody i blanszować przez 2–3 minuty (czas licząc od momentu zagotowania się wody). Przecedzić, z wody przygotować syrop:
Przelać wodę do rondla, dodać cukier i podgrzewać mieszając. Gdy cukier rozpuści się całkowicie, do wrzącego płynu wsypać żurawiny, gotować przez 10 minut na średnim ogniu, mieszając i zdejmując pianę. Płomień zmniejszyć, można dodać kawałek strąka wanilii.
Rondel przykryć i gotować przez 20–30 minut. Gorący dżem z żurawiny (bez strąka wanilii) przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi, zakręcić szczelnie wygotowanymi, ale suchymi pokrywkami. Słoiki pozostawić do góry dnem do ostudzenia. Słodzonych przetworów z żurawiny na zimę nie trzeba pasteryzować.

2. Dżem z żurawiny z jabłkami i orzechami, bez cukru.
Składniki:
1 kg owoców żurawiny (waga po oczyszczeniu)
1 kg słodkich jabłek (waga po oczyszczeniu)
szklanka oczyszczonych orzechów włoskich
cytryna
woda
Zdrowe świeże jądra orzechów wrzucić do wrzącej wody, gotować przez kwadrans.
Wyjąć z wody, ostudzić, zdjąć z nich skórkę i grubo posiekać. Jabłka wymyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w plasterki. Przełożyć do podgrzanego rondla, dodać 2–3 łyżki wody.
Wsypać orzechy, całość przykryć, gotować na małym ogniu przez 20 minut. Wmieszać żurawiny, ciepłe rozgnieść drewnianą pałką, dodać sok z cytryny (bez miąższu) i gotować przez 20 minut.
Dżem z żurawiny i jabłek przelać do słoików, wytrzeć ich brzegi, zakręcić szczelnie wygotowanymi, ale suchymi pokrywkami. Słoiki postawić do góry dnem do ostudzenia.
Domowe przetwory z żurawiny bez cukru przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu.
Orzechy można zastąpić siekanymi migdałami lub zupełnie pominąć.

3. Domowy kisiel z żurawiny
Składniki:
1 szklanka żurawiny
1 1/2 szklanki gotowanej wody
4 łyżeczki cukru
2 czubate łyżeczki mąki ziemniaczanej
Żurawinę rozgniatamy i przecieramy na sitku. Większą część przecieru zalewamy wrzątkiem i gotujemy dodając cukier. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z zimną wodą, następnie wlewamy roztwór do garnka ciągle mieszając. Po zagotowaniu zmniejszamy ogień i oddajemy pozostałą część przecieru ciągle mieszając. Przelany do salaterek kisiel można polać sokiem.

4. Żurawiny utarte z cukrem na wzmocnienie.
Składniki:
1 kg owoców żurawiny (waga po oczyszczeniu)
20 dag cukru pudru
Czyste jagody żurawiny wrzucić do gotującej się wody i blanszować przez 4-7 minut (czas liczyć od momentu zagotowania się wody, gotująca się woda powinna tylko przykrywać owoce.) Odlać wodę, zblanszowane owoce przełożyć do rondla, zasypać je cukrem i rozgniatać drewnianą pałką. Podgrzewać powoli mieszając, aż cukier całkowicie rozpuści się, całość tylko zagotować. Żurawiny utarte z cukrem szybko przełożyć do słoików, wytrzeć ich brzegi. Słoiki szczelnie zakręcić, postawić do góry dnem do ostudzenia.
Rada:
Odlaną wodę wykorzystać później do przygotowania napoju lub zakwaszenia innych przetworów. Żurawiny można mieszać z cukrem z zmielić blenderem, ale są wtedy mniej trwałe.

5. Powidła żurawinowe z cytryną.
Składniki:
500 g żurawiny
1/3 szklanki wody
3/4 szklanki cukru
1 cytryna
Do garnka dodać wodę, cukier, żurawinę i smażyć kilkanaście minut. Zetrzeć skórkę z połowy cytryny, wycisnąć sok i dodać do całości. Gotować do momentu, aż odparuje niemal cała woda. Gorący wywar przełożyć do słoików, mocno zakręcić i odstawić do góry dnem.

6. Powidła żurawinowo - jabłkowe.
Składniki:
400 g świeżej lub mrożonej żurawiny
400 g cukru
duże jabłko 250g
Owoce żurawiny umieścić w garnku, wsypać tyle samo cukru co owoców, smażyć na średniej mocy palniku. Po 40 minutach do konfitury z żurawiny dodać obrane i pokrojone w drobną kostkę jabłko. Gorący wywar przełożyć do słoików, mocno zakręcić i obstawić do góry dnem.

7. Domowy sok z żurawiny.
Składniki:
1 kg żurawiny
1 l wody
150 g cukru
Najzdrowszy jest świeżo wyciśnięty sok z żurawiny. Sok wyciskamy z surowych owoców w wyciskarce lub sokowirówce. Owoce zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilkanaście godzin. Zalewamy wodą i gotujemy na małym ogniu nie doprowadzając do wrzenia. Po wystudzeniu przecedzamy. Przelewamy do wyparzonych słoiczków i odwracamy do góry dnem.

8. Sos żurawinowy z ananasem i cynamonem.
Składniki (6-8 porcji):
500g świeżej żurawiny
1 puszka ananasa (ananas + sok)
1 szklanka soku z pomarańczy
1 kora cynamonu lub 1/2 łyżeczki mielonego
1 łyżeczka przyprawy do piernika
skórka starta z 1 pomarańczy
3 łyżki miodu
5-6 łyżeczek cukru do smaku
opcjonalnie:
2 łyżki dżemu pomarańczowego
1/4 szklanki wina
1 łyżeczka startego imbiru
Żurawinę opłukać, włożyć do dużego i szerokiego garnka, ustawić go na większym ogniu. Dodać pokrojonego w drobną kostkę ananasa wraz z sokiem, pół szklanki soku z pomarańczy (resztę zachować), cynamon i przyprawę piernikową, skórkę pomarańczy, miód oraz cukier. Opcjonalnie można dodać dżem pomarańczowy, wino imbir.
Zagotować, przykryć i gotować przez około 45 minut na umiarkowanym ogniu do czasu aż żurawina będzie miękka a sok stanie się gęsty, a jeżeli okaże się rzadki można go odparować. Doprawić większą ilością cukru w razie potrzeby. Wyjąć cynamon i nałożyć do słoików, od razu zamknąć. Tak przygotowany sos można trzymać w lodówce przez tydzień. Słoiczki można zawekować, wówczas sos może postać jeszcze dłużej.

9. Żurawiny całe bez cukru na zimę.
Przygotowane owoce żurawiny wsypać do słoika, zalać wrzącą wodą. Po 3-5 min. wylać wodę ze słoika do garnka, zagotować i ponownie zalać nią żurawiny. Woda powinna sięgać brzegu otworu słoika. Słoiki szybko, szczelnie zakręcić. Aby żurawinę bez cukru długo przechowywać, słoiki wstawić do rondla z ciepłą wodą i podgrzewać na średnim ogniu. Kiedy woda zacznie lekko falować zmniejszyć gaz, małe słoiczki podgrzewać przez 5 minut, półlitrowe słoiki przez 8 minut, litrowe przez 12 minut. Po tym czasie wyjąć je i postawić do góry dnem do ostudzenia.
